1866 Jurors List

Special Juror Family Given Occupation Residence
  Abbott Adolphus Bryam Assistant, Turner & Co, Queen’s Road
  Abbott J. B. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Adams Frederick C. Merchant, Reiss & Co.  
  Addyman Robert Fawcett Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Agabeg Avietick Lazar Merchant Wellington Street
  Agabeg Mackertick Broker Wyndham Street
  Agabeg G. L. Broker Wyndham Street
  Ahrends T. Assistant, Arnemann & Co.  
  Algar Thomas Clerk, Blackhead & Co.  
  Allen J. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Anderson T. M. Foreman, Hongkong Gas Company  
  Andrews F. Banker, Bank of India  
  Armistead Alfred Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Antey W. Supt. Fitter, Hongkong Gas Co.  
  Anton James R. Assistant, Bank of Hindustan  
  Anthony T. Storekeeper Praya
  Aquino Maximiano Jose Merchant Shelley Street
  Armstrong John Martin Storekeeper, Hunt & Co.  
Special Arthur E. Banker, Mercantile Bank  
  Atkinson, James Storekeeper, Lammert, Atkinson & Co.  
  Aylmore George Bushby Secretary, Hongkong Club  
  Azevedo Fulgencio Hillario Clerk, Jardine, Matheson & Co.  
  Anderson A. H. Banker, Agra & Masterman’s Bank  
Special Arnhold Jacob Merchant, Oxford & Co.  
  Bain William James Merchant, Severs & Co.  
  Bain A. W. Assistant, Severs & Co.  
  Bain George Matheson Sub. Editor, China Mail Office  
  Baker Edward Assistant, Johnson & Co.  
  Baker James Engineer  
  Baker Samuel Wright Millinery Store Queen's Road Central
  Bake R. Assistant, Bosman & Co.  
  Barbour E. D. Assistant, Russell & co.  
  Barnes Leonard Coach Builder Queen's Road
  Barretto Joao Antonio Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Barton Zephaniah Opium Inspector, Dent & Co.  
  Barros P. J. de Marine Reporter, Daily Press Office  
  Barrington T. W. Clerk, Agent &c., Wyndham Street
  Bauermeister Agustus Assistant, Oxford & Co.  
  Beart Edward Clerk, Hongkong Dispensary  
  Beattie Robert Innkeeper Queen's Road West
  Beckwith Joseph Henry Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Behn W. Clerk, Oxford & Co.  
  Belilios Emanuel Raphael Merchant Lyndhurst Terrace
  Bergen Ernest William Merchant  
  Bielfield Alexander Merchant Scott’s Lane
  Blackhead Frederick John Storekeeper, Blackhead & Co.  
Special Blakeway George Merchant, Vaucher & Co.  
  Blakesly John Assistant, Lane, Crawford & Co.  
  Boger Henry Assistant, Hesse, & Co.  
  Boyer Alexander Storekeeper Wellington Street
  Bonnall A. Broker, Jardine, Matheson & Co.  
  Bennett William Wade Millinery Store Wyndham Street
Special Bosman Charles Henri Merchant, Bosman & Co.  
  Bottomley C. D. Broker  
  Britto Jose de Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Brooks James Alfred Auctioneer Wyndham Street
  Broadbear E. D. Ship Chandler Praya
  Brown James Plumber 74, Queen’s Road West
  Brussel H. Assistant, Comptoir d’Escompte  
  Budde Claus Assistant, Scott & Co.  
  Buncombe W. Master, Receiving Ship John Adam  
  Burmeister Edward Assistant, Ray & Co.  
  Burns Thomas R. Innkeeper Queen’s Road
Special Burrows Ogden Hoffman Merchant, Burrows & Co.  
  Bush Theodor Ship Chandler Praya
  Bleecker A. Assistant, Fawcett & Co.  
  Booth Oscar Assistant, Bourjau, Hubener & Co  
Special Burrows S. E. Jr. Merchant  
Special Bourjau Adolph Merchant  
  Callis Thomas Storekeeper, P. & O. S. N. Co  
Special Camajee D. Pestonjee Merchatn, Camajee & Co.  
  Cameron Ludovick Assistant, Oriental Bank  
  Cameron Ewen Accountant, Bank of Hindustan  
  Campos Eduardo P. de Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Campos Joaquim Pereira Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Campos L. P. Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Carr Henry John Hotelkeeper Queen's Road West
  Chater Marcer Clerk Chancery Lane
  Chater C. P. Assistant, Bank of Hindustan  
  Chapman   Clerk, Messageries Imperiales  
Special Cheverton John How Merchant, Johnson & Co.  
  Clark Richard Innkeeper Queen's Road West
  Clauss F. Assistant, Bourjau, Hubener & Co  
  Claussen Charles Henry Clothier, &c., Muller & Claussen  
  Claussen M. Clerk, Ladage, Oelke & Co.  
  Coffee J. H. Clerk, Torrey & Co.  
  Cohen A. S. Broker Hollywood Road
  Cohen Charles Coleman Assistant, Phillips, Moore & Co.  
Special Cohen Henry Ash Merchant, Phillips, Moore & Co.  
  Collaco Leonardo Clerk, Lane, Crawford & Co.  
  Collins Henry Overseer, China Mail Office  
  Costa Jose Felippe Clerk, Jardine, Matheson & Co.  
  Coutts Alexander Blacksmith Praya East
Special Cowasjee Nesserwanjee Merchant, Metta & Co.  
  Cox James Henry Assistant, Turner & Co,  
  Cox John S. Clerk, Lane, Crawford & Co.  
  Coxon Atwell Broker Castle Road
  Crawford David R. Storekeeper, Lane, Crawford & Co.  
  Cruikshank W. J. Assistant, Smith, Archer & Co.  
  Crichton George Clerk, Borneo Company, Limited  
  Cunningham Wm. Robert Storekeeper Praya
  Choy Akin Master “Wing Shing’ Shop Praya West
  Conil A. Agent, Messageries Imperiales  
Special Daziel Wm. Robert Assistant, P. & O. S. N. Co.  
  Dalmeida Wm. Henry Assistant, Russell & Co.  
Special Dana Richard J. Merchant, Russell & Co.  
  Davis Henry William Broker, Sharp & Co.  
Special Davidson Wm. Marshall Banker, Central Bank of W. I.  
  Davidson Duncan Assistant, Dent & Co.  
Special Deacon Richard Merchant, Burd & Co  
Special Dent John Merchant Queen’s Road
  Deetjen Edward Merchant Queen’s Road
  Degenaer Frederick Merchant Peel Street
  De Silver Thomas H. Clerk, De Silver & Co.  
  Dieckman J. E. Assistant, Severs & Co.  
  Dolan William Sail Maker Queen's Road
  Donough John Clerk, Smith, Kennedy & Co.  
  Doral P. R. Clerk, Ruttonjee & Co.  
  Driscoll W. F. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Ede Nathaniel Joseph Assistant, Dent & Co.  
  Eduljee Nusserwanjee Merchant, N. & E. Sapoorjee & Co  
  Elias J. B. Clerk, Sassoon, Sons & Co.  
  Eimbeke Adolph Assistant, Dent & Co.  
  Emanuel J. M. Clerk, Talbot & Co.  
  Endicott J. B. Clerk, Hunt & Co.  
  Erdmann C. Clerk, Jurgens & Co.  
Special Escherich J. W. H. Merchant, Smith, Kennedy & Co.  
  Ezekiel A. D. Assistant, Sassoon, Sons & Co.  
  Fairbairn John Clerk, Lane, Crawford & Co.  
  Falconer George Watchmaker, Mr. Lapraik’s  
  Fawcett John Francis Storekeeper Wellington Street
  Fekete Paul Hotelkeeper, Oriental Hotel  
  Fesefeld Gustav Clerk, Bowra & Co.  
  Ferguson Alexander S. Shipwright, Ferguson & Co.  
  Figgess Edgar Accountant, Central Bank  
  Ficher G. W. Shipwright, Ferguson & Co.  
  Fogo J. M. L. Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
Special Forbes W. H. Merchant, Russell & Co.  
  Foster V. Assistant, Reiss & Co.  
  Franco F. M. Foreman, Daily Press Office  
  Framm Charles Clerk, Schmidt & Volkmann  
Special Fraser John Maclean Clerk, Borneo Co.  
  Freer Francis    
  Faceks A. Clerk, Oxford & Co.  
  Frost J. Foreman of Works 3, Mosque Street
  Foster W. H. Russell & Co.  
  Firmin E. M. Margesson & Co.  
  Gardiner James Bookkeeper, China Mail Office  
  Gardner William Innkeeper, Hamburg Tavern  
  Garrett W. R. Clerk, Bowra & Co.  
  Gaupp H. Watchmaker Pottinger Street
  Gaupp Louis Watchmaker Pottinger Street
  Gerrard W. D. Clerk, Smith, Kennedy & Co.  
Special Gibb Hugh Bold Merchant, Gibb, Livingston & Co.  
Special Gibb W. H. Merchant, Gibb, Livingston & Co.  
  Gihon Charles A. Assistant, Russell & Co.  
  Gleimius G. R. R. Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Gilman F. Clerk, Gilman & Co.  
  Gomes F. A. Merchant 29, Wellington Street
  Goodwin A. Boilermaker, P. & O. S. N. Co.  
  Green Thomas Supt. Engineer, P. & O. S. N. Co.  
  Grigor John Accountant, Hongkong and Shanghai Bank  
  Grobien F. Clerk, Oxford & Co.  
  Grossman C. F. Clerk, Siemssen & Co.  
  Guild Robert Assistant, Mercantile Bank  
  Gutierrez Lourenco Joao Assistant, Gifford & Co.  
  Gutierrez Querino Anto. Assistant, Russell & Co.  
  Greig J. Asiatic Bank  
  Hagedorn William F. Merchant Victoria
  Habgood T. Assistant, Bowra & Co.  
  Hall John Fitter, Hongkong Gas Company  
  Hamlen Nathaniel P. Assistant, Heard & Co.  
  Handley E. R. Foreman, Hongkong Gas Company  
  Harley Alexander Watchmaker, Mr. Lapraik’s  
  Harsant Frederick May Storekeeper, Bowra & Co.  
  Hart James Assistant, Turner & Co,  
  Hastings W. Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Hauschild Louis Clerk, Bahlman & Co.  
  Hayes Joseph Storekeeper, Lane, Crawford & Co.  
  Heaton George H. Marine Surveyor Peel Street
Special Heard Albert Farley Merchant, Augustine Heard & Co.  
Special Heard George F. Merchant, Augustine Heard & Co.  
  Heitman C. Clerk, Smith, Archer & Co.  
  Henderson James Engineer, McDougall & Co.  
  Henderson Wm. James Assistant, Gibb, Livingston & Co.  
  Heys Theodore Watchmaker, Mr. Lapraik’s  
  Higson C. H. Clerk, Smith, Kennedy & Co.  
  Hochstetter Conrad Watchmaker Queen's Road
  Hobson Wm. Clerk, Com. Bank Corp.  
  Hodgson J. G. Assistant Cashier, Comptoir d’Escompte  
  Hodge R. Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Hodge F. D. H. Assistant, Holliday Wise & Co.  
Special Hogg Alfred G. Merchant, Adam Scott & Co.  
Special Holliday J. F. Merchant, Holliday, Wise & Co.  
  Holmes George Ship Broker Wyndham Street
  Holmes E. R. Ship Broker Wyndham Street
  Hoppins H. Assistant, Siemssen & Co.  
  Hook John Spinks Ship Broker Praya West
  Houstoun R. A. Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Howard Thomas Merchant Staunton Street
  Hubbe P. G. Assistant, Siemssen & Co.  
  Hubener Hermann Emile Assistant, Bourjau, Hubener & Co  
  Hughes W. K. Assistant, Wilkinson & Co.  
Special Hunter Wm. C. Merchant, Heard & Co.  
  Hassall J. H. Birley & Co.  
  Heaton A. McG. Dent & Co.  
  Inglis G. Engineer, P. & O. S. N. Co.  
  Jackson James, Junr. Assistant, Heard & Co.  
  Jackson Thomas Assistant, Agra Bank  
  Jack John Ship Wright, Mr. Lamont’s  
  James Horatio Gay Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Jameson Charles Opium Inspector Gough Street
  Jamsetjee Ruttonjee Merchant Lyndhurst Terrace
  Jesus Joao Antonio de Clerk, Turner & Co.  
  Jesus Luiz Joao Clerk, Muller and Claussen  
  Johnson E. C. Engineer, Rice Mills West Point
  Johnson Henry Clerk, Adam Scott & Co.  
  Jorge Honorato Assistant, Mercantile Bank  
Special Jukes Miles Prendergast Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
Special Kaiser H. Banker, Comptoir d’Escompte  
Special Kaye William Banker, Bank of Australia  
  Kear Hans Assistant, Burd & Co.  
  Kettle Peter Innkeeper Queen's Road
  Kindersley Benjamin Torin Assistant, Dent & Co.  
  King George Assistant, P. & O. S. N. Co.  
  Kirby W. Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Koch W. Clerk, Siemssen & Co.  
Special Kresser Victor Banker, H.kong & S.hai Bank  
  Kerr Crawford Lindsay & Co.  
  Kracke P. C. Schellhass & Co.  
  Lammert Geo. Reinhold Storekeeper, Lammert, Atkinson & Co.  
  Landstein Wm. R. Broker Stanley Street
  Laneken Frederick Assistant, Pustau & Co.  
  Lane Francis H. Assistant, Agra Bank  
Special Lapraik John Stewart Merchant, Mr. Lapraik’s  
Special Lapraik Douglas Merchant D’Aguilar Street
  Laycock Henry Assistant, Dent & Co.  
  Leeson A. von Clerk, Siemssen & Co.  
  Lehmann Emile Clerk, Muller and Claussen  
  Leong Wing Chuen Linguist, Wo-kee Hong  
  Lilley Elijah Assistant, Sassoon, Sons & Co.  
  Lima Jose Maria Oliveira Clerk, Holliday, Wise & Co.  
Special Linstead Theophilus G. Merchant, Margesson & Co.  
  Logan James Engineer Queen's Road
  Lowndes W. I. Clerk, Hongkong Club  
  Lowndes R. W. Merchant Queen's Road East
  Lutkens L. S. Merchant Wyndham Street
  Lungrana R. S. Merchant, Jamsetjee Nusserwanjee & Co.  
Special Lyall Robert Clerk, Lyall, Still & Co.  
  Lambert John    
  Lambert R. C.    
  Lane T. Ash    
  Lemann W.    
  MacConnachie   Blacksmith, Mr. Lamont’s  
  MacDonald Alexander Shipwright West Point
  MacDonald John Scott Shipwright Queen's Road
  MacDonald J. L. Shipwright Queen's Road
Special MacDouall John Banker, Oriental Bank Corporation  
  Maclehose James Clerk, R. S. Walker & Co  
  Mackintosh J. S. Clerk, Gilman & Co.  
  Mackay I. Plumber, P. & O. S. N. Co  
Special Maclean Geo. Francis Merchant, Lyall, Still & Co.  
  Maclellan W. Storekeeper, R. S. Walker & Co.  
  Macleod A. Assistant, Gibb, Livingston & Co.  
  McMurdo Robert Marine Surveyor Robinson Road
  MacVicar Patrick Assistant, Birley & Co.  
Special Magniac H. St. Leger Merchant, Jardine, Matheson & Co.  
  Manning Elias Julis Billiard Saloon Stanley Street
  Marcal Honorio Clerk, Smith, Kennedy & Co.  
Special Margesson H. Davies Merchant Gough Street
  Marston Edward Broker  
  Matson J. Melville Assistant, Oriental Bank  
  Medlin Geo. Austin Architect Wyndham Street
Special Mellish Edward Broker  
  Melchers H. Assistant, Schellhass & Co.  
  Methven A. Assistant, P. & O. S. N. Co.  
  Meveety John Innkeeper Queen's Road
  Meyer A. Merchant, Bahlman & Co.  
  Meyer John Foreman, John Riach & Co.  
  Meyer Theodore Clerk, Blackhead & Co.  
  Meyer H. C. E. Merchant  
  Middleton Wm. Nixon Assistant, Gilman & Co.  
  Middleton John Merchant, Smith, Archer & Co.  
  Miller Andrew Plumber, Mr. Logan’s  
  Miller W. B. Accountant, Commercial Bank Corporation  
  Mitchell Robert Shipwright, Mitchell, Scott & Co.  
  Moller Reinhardt Assistant, Bourjau, Hubener & Co  
  Moody G. W. Clerk, Hongkong & Shanghai Bank  
  Mody Hormusjee N. Broker Victoria
  Moore Maurice Assistant, Phillips, Moore & Co.  
  Morgan Chas. Henry Broker Queen's Road
  Morgan Wm. Mostyne Broker Queen's Road
  Morgan Thomas Clerk, Mr. Lapraik’s  
  Montz A. Clerk, Schellhass & Co.  
  Morris J. B. Clerk, Bowra & Co.  
  Morrison Wm. Post Broker Spring Gardens
  Mosingel Charles Assistant, Oxford & Co.  
  Muller Aúgust Merchant, Muller & Claussen  
  Muncherjee Pestonjee Setna Broker Castle Road
  Mur Joseph M. Assistant, Olyphant & Co.  
Special Murray Henry Merchant, Jardine, Matheson & Co.  
  Musilus H. Assistant, Bourjau, Hubener & Co  
  Mallory L. Assistant, Burrows & Sons  
  Moore Arthur M. Sub-Manager, Bank of Hindustan  
  Manger J. E. Assistant, Mr. Lapraik’s  
  Minto G. N.    
  Mitchell A. D.    
  Nadershaw Nesserwanjee Assistant, P. & D. Camajee & Co.  
Special Neilson William Merchant, Olyphant & Co.  
  Nelson H. H. Assistant Accountant, Chartered Mercantile Bank  
  Nicholson Donald Engineer, P. & O. S. N. Co.  
  Niell G. Clerk, Pustau & Co.  
Special Nissen Waldemar Merchant, Siemssen & Co.  
  Noble John Watchmaker, Mr. Lapraik’s  
  Noble G. Clerk, Commercial Bank Corporation  
  Notley Walter Henry Assistant, Walker & Co.  
  Nowrojee Dorabjee Merchant Queen's Road
  Oordt W. C. van Clerk, Bosman & Co.  
  O’Reilly M. Clerk, Blum, Brothers & Co.  
  Owen John Boilermaker, P. & O. S. N. Co.  
  Overbeck Gustave Assistant, Dent & Co.  
  Ozorio Candido Antonio Assistant, Lyall, Still & Co.  
  Ozorio Candido Julio Assistant, Dent & Co.  
  Oldach C. G. Assistant, Landstein & Co.  
  Parker Edward Innkeeper Queen's Road Central
  Parker Gifford F. Clerk, Bosman & Co.  
  Parr R. B. Merchant, Wilkinson & Co.  
  Paterson J. Plumber Queen's Road
Special Parry Francis Merchant, Birley & Co.  
  Peacock Thomas Draper, &c.. Queen's Road
  Pearce John Blacksmith, P. & O. S. N. Co.  
  Pearce Jas. William Assistant, Fawcett & Co.  
  Pearson Thomas Issuer of Stores, P. & O. S. N. Co.  
  Pereira F. Assistant, Dent & Co.  
Special Pestonjee Dunjeebhoy Merchant, P. & D. N. Camajee & Co.  
  Pestonjee J. Merchant, Ghandy & Co.  
  Petel L. Clerk, Messageries Imperiales  
  Peterson William Innkeeper Queen's Road
  Plaisted W. W. Assistant, Birley & Co.  
  Post A. S. Assistant, Russell & Co.  
  Poulson M. Clerk, Burd & Co.  
  Probst Theodore Merchant, Pustau & Co.  
  Punchard William Superintendent, Sailors’ Home  
Special Purdon John Merchant, Bull, Purdon & Co.  
  Peterson Edward B. Storekeeper Praya
  Paterson Alexander Acting Accountant, Oriental Bank  
  Radecker Richard H. Merchant, Radecker, Hagerdorn  
  Rapp Fritz Bookkeeper, Blackhead & Co.  
  Ray Edward Constant Assistant, Ray & Co.  
  Reid Charles R. Assistant, Talbot & Co.  
  Reimann P. Clerk, Pustau & Co.  
  Relph Henry Clerk, Lane, Crawford & Co.  
  Reimers E. Assistant, A. Heard & Co.  
  Remedios Alexander de Assistant, Reynolds & Co.  
  Remedios A. F. dos Clerk, Mr. Lapraik’s  
Special Reesema W. G. S. van Merchant, Pustau & Co.  
  Reynvaan A. J. Storekeeper, Reynvaan & Co.  
  Riack John Shipwright, Mr. Logan’s  
  Rice Henry Innkeeper Queen's Road West
  Riddell Walter Scott Accountant, Asiatic Banking Corporation  
  Ripke C. Assistant, Schellhass & Co.  
  Rivington Charles Assistant, Jardine, Matheson & Co.  
  Robertson W. R. Accountant, Mercantile Bank  
  Robertson C. J. Assistant, Cunningham Praya
  Rocha Vicente Fereira Clerk, Sassoon, Sons & Co.  
  Rogerson Thomas Clerk, Bowra & Co.  
  Rodger Alexander Auctioneer  
  Romano Agostinho G. Clerk, Mr. Remedios’  
  Rose John P. Clerk, McEwen & Co.  
  Rose Thomas Boilermaker, P. & O. S. N. Co.  
  Rose Walter A. Marine Reporter, China Mail  
  Rosenthal Wm. S. Merchant, Blum, Brothers & Co.  
  Ross Alexander Shipwright, Ross & Co.  
Special Rowlett Richard Merchant, Holliday, Wise & Co.  
  Roza Maximiano da Clerk, Birley & Co.  
  Roza Joze F. C. da Clerk, Birley & Co.  
  Rozario Marcos C. do Merchant Stanley Street
  Rustonjee Sorabjee Clerk, Nursey Kessowjee & Co.  
  Russell Logan Clerk, Smith, Kennedy & Co.  
Special Ruttonjee Dunjeebhoy Merchant Lyndhurst Terrace
Special Ryrie Phineas Merchant, Turner & Co.  
  Rohl E. Clerk, A. Heard & Co.  
  Rohl G. Clerk, A. Heard & Co.  
  Sa Francisco de Clerk, Lane, Crawford & Co.  
  Sage Edward Josiah Assistant Club Chambers
  Sander F. J. A. Merchant Staunton Street
Special Sassoon Arthur A. D. Merchant, Sassoon Sons & Co.  
  Schmidt Charles W. Storekeeper, Schmidt & Volkman  
  Schellhass Edward Merchant, Schellhass & Co.  
  Schroder C. J. Clerk, Siemssen & Co.  
  Schoost T. Clerk, Muller and Claussen  
  Schutze E. Broker  
  Scott Albert Clerk, Lane, Crawford & Co.  
  Scott William Shipwright, Mitchell, Scott & Co.  
  Seabra Francisco A. Assistant, A. Heard & Co.  
  Serle J. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Seth Seth Avith Broker Peel Street
Special Sharp Granville Broker Queen's Road
  Shaw Alexander Banker, Commercial Bank Corporation  
  Shellbourne Wm. Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Sievke H. Assistant, Siemssen & Co.  
  Siiva Luiz Joao da Bookkeeper, Daily Press  
  Silva M. A . da Assistant, Mercantile Bank  
  Silveira Guilherme da Watchmaker Queen's Road
  Silveira Jose da Photographer Queen's Road
  Simoes M. Assistant, Thos. Hunt & Co.  
  Simmons D. Foreman, Hongkong Gas Company  
  Slate Richard Bristo Merchant Club Chambers
Special Smith Caleb Tangier Merchant, Smith, Archer & Co.  
  Smith Frederick Timothy Broker Seymour Road
  Smith John Storekeeper, McEwen & Co.  
  Smith Thomas Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Smith Henry Assistant Accountant, Hongkong and Shanghae Bank  
  Snelling George Innkeeper Queen's Road
  Soares Francisco Paulo Storekeeper Queen's Road
  Souza Marcelino de Clerk, Lyall, Still & Co.  
  Souza R. de Clerk, Lyall, Still & Co.  
  Spalding James Moulder, McDougall & Co.  
  Speechley Samuel Engineer Queen's Road East
  Speechley Charles Engineer Queen's Road East
  Spratt W. B. Carpenter, T. Hunt & Co. Praya
  Spring C. H. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Sprowl Andrew Plumber, P. & O. S. N. Co  
  Stanford Benjamin Clerk, Mr. McDonald’s  
  Steel John Boilermaker, P. & O. S. N. Co.  
  Sterling William Moulder, Russell & Co.  
  Stewart Archibald Banker, Bank of Hindustan C. & I.  
  Stiles William Storekeeper, Dent & Co.  
  Stimsen John Clerk, Ross & Co  
  Stokes Geo. Edward Assistant, Lyall, Still & Co.  
  Stove J. Foreman Carpenter, P. O. S. N. Co.  
  Stone F. Assistant, A. Heard & Co.  
  Storey C. H. Architect Arbuthnot Road
  Storey C. H. Jr. Architect Arbuthnot Road
  Stuart H. F. Sail Maker Praya
  Swan William Boilermaker Queen's Road
  Simoes M. Sodawater Manufacturer Wellington Street
  Smith Elliott R. Assistant Accountant, Hongkong and Shanghae Bank  
  Smith A. Assistant, Mr. Lapraik’s  
  Talbot Samuel Harris Ship Chandler Queen's Road
  Taylor James A. Accountant, Commercial Bank  
Special Taylor James B. Merchant, Smith, Archer & Co.  
  Temple Francis Assistant, Oriental Bank  
  Thompson Gavin Assistant, Gibb, Livingston & Co.  
  Thompson George Innkeeper Queen's Road
  Thompson John Shipwright, Ross Thompson & Co.  
  Thompson Samuel Boilermaker, Mr. Logan’s  
  Tiller Turner Broker Arbuthnot Road
  Tillinghast T. De Silver Storekeeper, De Silver & Co.  
  Torrey Joseph William Merchant, Parker & Co.  
  Tripp H. J. H. Assistant, P. & O. S. N. Co.  
Special Turing Alexander Merchant, Dent & Co.  
  Turner A. L. Clerk, Commercial Bank Corporation  
  Ullmann Albert Merchant Queen's Road
  Urquhart W. R. Assistant, P. & O. S. N. Co.  
Special Vaucher Albert Emile Merchant, Vaucher & Co.  
  Vickermann Wm. H.   Victoria
  Vinton William Clerk, P. & O. S. N. Co.  
  Vogel Emile Clerk, Russell & Co.  
  Volkmann C. L. Storekeeper, Schmidt & Volkman  
  Vully Robert Clerk, Mr. Logan’s Engineer  
  Wagner Christian Teacher of Music Hollywood Road
Special Walker Robert Scott Merchant, R. S. Walker & Co.  
  Walker Robert Assistant, Johnson & Co.  
  Walker M. M. Accountant, Bank of Australia  
  Walker Boilermaker McDougall & Co.  
  Wallace Edward Assistant, Mr. Lapraik’s  
  Wallace Thomas Storekeeper, Jardine, Matheson & Co.  
  Ward W. P. Storekeeper, T. Hunt & Co.  
  Watson James Bailey Hotelkeeper Queen's Road
  Weber Adolph Clerk, Busch, & Co. Praya
  Weld Daniel Assistant, A. Heard & Co.  
Special Welsh David Merchant, McGregor & Co.  
  Westerfeld H. B. Storekeeper Praya
  Wheeley E. Assistant, Dent & Co.  
  White T. Foreman, L. Barnes C. Builder  
  Whitehouse George Clerk, Lammert, Atkinson & Co.  
  Whistler J. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
  Wilkie James Assistant, P. & O. S. N. Co.  
  Wilson William Clerk, McEwen & Co.  
  Wilson George Assistant, Anthony & Son  
  Winniberg Henry Wine Merchant Queen's Road East
  Worms J.   Victoria
  Wood C. H. Assistant, Sayle, Peacock & Co.  
Special Wood H. William Merchant, Borneo Co.  
  Woodford Jas. Daniel Assistant, R. S. Walker & Co  
  Woodin Ed. L. Storekeeper, P. & O. S. N. Co  
  Wye Akwong Compradore, Mercantile Bank  
  Young Wm. Christie Assistant, Gibb, Livingston & Co.  

Observations:

  • Alphabetic order isn’t always correct.  I haven’t altered anything - in line with other Jurors lists, I’ve copied verbatim.
  • A number of names appear with no details
  • Some are added later to that letter .. out of sequence
  • Lowndes Clerk HK club … ? where he lives or where he works?
  • Mr Lamont’s,  Mr Lapraik’s  … residence or employment ?  I think employment, one person is listed as Clerk, Mr L’s engineer ...
  • shouldn’t be accent on August of August Muller, but it got read as month not name, and abbreviated! - this was a way around that.
  • number of Dutch/Germanic names … just as well we didn’t fight the Germans at this point, as trade in HK would have suffered a disproportionate loss
  • MacConnachie .. no given name just blacksmith
  • two instances of Shanghae as in HK and Shanghae Bank
  • eg. Bank of Australia and a few other such firms apparently only has one employee paid enough to be on the list 
Forum: